Engelli ve Yaşlı Hizmetleri
Genel Müdürlüğü

Ankara’da İkinci Yaşlı Yaşam Evi Hizmete Başladı 06 Mart 2013

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yaşlı Yaşam Evleri kapsamında Ankara’da hizmet verecek olan ikinci Yaşam Evi Demetevler’de hizmet vermeye başladı. Yaşam Evi’nde kalmaya başlayan yaşlıların ilk misafirleri Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi oldu.

 

Yaşlı Bakım hizmetlerine yeni bir anlayış getiren Yaşlı Yaşam Evleri ülke genelinde genişleyerek devam ediyor. Ankara’da hizmet verecek olan ikinci Yaşam Evi 5 Mart 2013 tarihinde Ankara Demetevler semtinde nezih bir apartman dairesinde hizmete başladı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaşlanan bir Türkiye için daha uygun ve daha verimli yeni destek mekanizmaları geliştirmek ve var olan hizmetleri güçlendirmek amacıyla başlattığı yeni çalışmalardan biri olan Yaşlı Yaşam Evleri huzurevlerindeki toplu yaşamaktan kaynaklanan bazı sıkıntıların önüne geçilmesi için tasarlandı.

 

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi Başkent’te ikincisi açılan “Yaşam Evi”ni ziyaretinde Yaşam Evlerini anlattı. Çiftçi, Yaşam Evlerinin bakım hizmetlerinde örnek bir uygulama olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın birinci önceliği olan kişilerin kendi ailesiyle birlikte desteklenmesinin mümkün olamadığı durumlarda, hedefimiz yaşlılarımızın hem fiziksel hem de manevi anlamda evlerine en yakın olan ev ortamında, sosyal çevreden soyutlanmadan yaşam standartlarının yükseltilmesi ve ihtiyaç duydukları bakımın sağlanmasıdır. Yaşam Evlerini bunun için başlattık. Ankara’daki ilk Yaşam Evi’nin açılışını Sayın Bakanımız yaptı. Kuruluşlarımıza bağlı bir ek ünite konumunda olan ve “Yaşlı Yaşam Evi” olarak isimlendirilen bu evler nezih bir sitede bulunan konforlu bir dairede konumlanmış, üç-dört sakini beraberce yaşadığı, ancak her bir yaşlının kendine ait bir odası bulunan, yaşlıların bütün ihtiyaçları düşünülerek düzenlenen evler” dedi.

 

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, bundan sonra yatırım programlarında huzurevlerinden çok Yaşam Evlerine yer vereceklerini belirterek, “Bundan öncesinde sadece huzurevlerimizde, yaşlı bakım merkezlerimizde hizmet verdik. Ama sakinlerin de bizlere ifade ettiği, huzurevlerinde toplu yaşamaktan kaynaklanan bazı sorunlar var. Örneğin odalarımız genelde ortak kullanımlı oluyor. Bu tabi mahremiyeti engelliyor. O yüzden biz bundan sonra ev anlayışı ile yola çıkacağız. Amacımız yaşlılarımızın sosyal hayatın içine daha fazla olabilmelerini sağlamak, toplu yaşamın getirdiği toplum içinde toplumdan soyutlanmayı en aza indirmek ve yaşlılarımıza ihtiyaç duydukları mahremiyeti sağlayabilmek ve bu yolla da yaşlılarımızın memnuniyetini arttırmak. Huzurevlerinde her ne kadar şartları 5 yıldızlı otel konforunda sunsanız da, yine de netice herkes için çok memnuniyet verici olmuyor. Ama ev modelinde herkesin kendine ait dilediği gibi yaşayabileceği bir odası mevcut. Ayrıca sosyal yaşantının gerektirdiği evin salonu ve mutfağı gibi özelliklerle arzu edilen şekilde yaşama imkanı, alışverişe çıkma imkanı, sosyal hayata daha yakın olma ve her türlü sosyal ortama daha fazla katılma imkanı sağlanıyor. Bu amaçla, Yaşam Evlerimizi genelde şehir merkezlerinde açıyoruz. Örneğin burası Ankara’nın merkezi yerlerinden birisi. Yaşam Evlerimiz için şehrin merkezine, camisine, alışveriş merkezlerine, doktoruna, sağlık hizmetlerine rahat ulaşılabilecek mekanlar seçiyoruz” dedi.

 

Yeni açılan Yaşlı Bakım Evi'nde kalmaya başlayan huzurevinin eski evin yeni sakini Mümtaziye Özdemir uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özdemir, “Yaşlı Bakım Evi”ne yeni yeni alışmaya başladıklarını belirterek evde günlük yaptıkları aktiviteleri sayarken, “Bu ev tam istediğimiz gibi. Huzurevinde bu kadar rahat değildik. Odaları paylaşmak zorunda kalıyorduk. Ne kadar anlaşma olsa da arada huzursuzluklar oluyordu. Burası daha güzel. Kendi evimiz gibi. Kendi odamızı kapatıp yatabiliyoruz. Misafirlerimizi ağırlayabiliyoruz. Huzurla namazımızı kılabiliyoruz” dedi.

 

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü; Yaşam Evi projesi ile; yaşlıların yaşayacakları apartmanda veya mahallede, çevrelerindeki kişi ve aileler ile daha etkin iletişim kurmaları, yaşam standartlarını yükselterek ev ortamında yaşamlarını sürdürmeleri, aile bireylerinin ziyareti ile geçmiş yaşam deneyimlerini yeniden yaşamaları ve alışkanlıklarını devam ettirmeleri ve yaşlıların güvenli bir ortamda yaşamalarının sağlanmasını hedefliyor.

 


 

DSC 0039

 


 

DSC 0023

 


 

DSC 0073